Ministerstwo pracy szykuje zmiany w rozporządzeniu dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy, które coraz częściej stają w ogniu krytyki, w szczególności ze strony pracodawców. Dlaczego…?
Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca zobowiązany jest chronić zdrowi i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Dotychczas przepisy regulowały jedynie kwestię temperatury minimalnej w miejscu pracy, tj. obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach pracy temperatury nie niższej niż 14 °C. – chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. Natomiast w pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych, temperatura nie mogła być niższa niż 18 °C.
Po wejściu w życie rozrządzenia pracodawca będzie obowiązany czuwać także nad tym, aby temperatura w miejscu pracy nie przekroczyła także pewnego górnego pułapu, bowiem projekt wprowadza tak zwane temperatury maksymalne.
Projekt rozporządzenia przewiduje szereg obowiązków dla pracodawców związanych z zapewnianiem odpowiedniej temperatury w miejscu pracy, biorąc sobie jak kryterium odniesienia klasy tempa metabolizmu. Wielu odbiorców rozporządzenia zgłasza swoje zastrzeżenia do zaproponowanego rozwiązania, wskazując iż jest to kryterium trudne zarówno do zrozumienia jak praktycznego zastosowania przez pracodawców. Zasadne wydaje się pytanie, o co chodzi z klasami tępa metabolizmu?
Klasy tempa metabolizmu mają być oceniane podczas oceny ryzyka zawodowego dla poszczególnych stanowisk pracy i odnosić się do tego, ile organizm ludzki potrzebuje energii, by wykonać dany rodzaj pracy. Wyróżnione zostały cztery klasy, tj.:
- niska
- umiarkowana
- wysoka
- bardzo wysoka
Praca w pomieszczeniach pracodawcy
Pracodawcy zobowiązani będą zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy nie wyższą niż:
- 28 °C (301 K) – dla pracy o niskim i umiarkowanym tempie metabolizmu i w pomieszczeniach biurowych,
- 25 °C (298 K) – dla pracy o wysokim tempie metabolizmu lub
- 22 °C (295 K) dla pracy o bardzo wysokim tempie metabolizmu, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.
Co w przypadku przekroczenia temperatury?
W przypadku gdy temperatura w pomieszczeniach pracy, z uwagi na warunki atmosferyczne, przekroczy dla danej klasy tempa metabolizmu wartości określone powyżej pracodawca zobowiązany będzie zapewnić odpowiednie rozwiązania techniczne określone w załączniku do rozporządzenia, m.in.: pracę zdalną, przerwy w pracy, skrócony czas pracy, pracę zmianową.
Praca na otwartej przestrzeni
Przy pracy na otwartej przestrzeni odpowiednie działania organizacyjne pracodawcy mają być podejmowane już przy temperaturze powyżej 25 °C, w szczególności: zmniejszenie obciążenia fizycznego pracą w godzinach występowania najwyższych wartości temperatury powietrza, dodatkowe przerwy w pracy, skrócony czas pracy, odpoczynek w klimatyzowanym pomieszczeniu, odpoczynek w zacienionym miejscu.
Wskazane rozwiązania pracodawca zobowiązany będzie ustalać w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Najmocniejszym skutkiem przekroczenia maksymalnej temperatury w miejscu pracy, jakie wprowadza rozporządzenie jest obowiązek czasowego wstrzymania pracy – jeśli temperatura w pomieszczeniu przekroczy 35 °C, a przy pracy na otwartej przestrzeni 32 °C pracodawca będzie obowiązany do czasowego wstrzymania pracy.
Rozporządzenie nakłada na pracodawców obowiązek dostosowania pomieszczeń pracy oraz dokonania analizy w dokumentacji oceny ryzyka zawodowego zgodnie z wymaganiami BHP w terminie do 1 czerwca 2025 roku, a zatem jeszcze przed rozpoczęciem lata.
Pojawiają się pytania, jak projektowane zmiany wpłyną na funkcjonowanie przedsiębiorców? Czy praca będzie musiała być przerywana? Czy pracodawcy zdążą się dostosować do nowych przepisów?
Będziemy śledzić na bieżącą prace legislacyjne na tym projektem.