UMOWY ZLECENIA A POLSKI ŁAD

Polski Ład dokonał zmian w każdej możliwej formie uzyskiwania wynagrodzeń, również w umowach zlecenia. Jedną z bardziej odczuwalnych zmian przy wypłacie wynagrodzenia są nowe zasady dotyczące składki zdrowotnej. Dotychczasowo Podatnik miał prawo do odliczenia od zaliczki na podatek, aż 7,75% składki zdrowotnej. Od 01 stycznia 2022 r. nowe przepisy odbierają to prawo, co wpłynęło na zaniżenie wynagrodzeń. 

Rekompensatą na tę zmianę miała być ulga dla klasy średniej, która miała dawać prawo do obniżenia podstawy do opodatkowania. Ostatecznie weszła w życie, ale jej chaotyczne przepisy obejmują jedynie wynagrodzenia uzyskane z umowy o pracę oraz stosunków służbowych – doprowadziło do sytuacji, iż ulga dla klasy średniej niedługo zniknie ze stanu prawnego.

Rząd omijając umowy o dzieło oraz umowy zlecenia dokonał pominięcia największej grupy podatników. Zleceniobiorcy zostali objęci negatywnymi zmianami, ale w żaden sposób nie zminimalizowano konsekwencji w postaci niższych wynagrodzeń. 

Pozytywną kwestią dla zleceniobiorców jest podwyższenie progu podatkowego, gdyż dopiero powyżej 120 tys. zł dochód będzie opodatkowany stawką 32%. 

Autor:

Paulina Ciesielska – Starszy Konsultant Podatkowy

Zamknij menu